Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vyhliadkové plavby

Kotvisko : Oravská priehrada

       
 

Loď (houseboat) :

Hausbót  (z anglického houseboat: house-dom, boat-loď) je obydlie na lodi. Hausbót nieje väčšinou vybavený vlastním pohonom, kotví zpravidla na riekach veľkých miest či priehradách. Niektoré obytné člny sú bez motora, pretože sú zvyčajne ukotvené, stále stoja na pevnom mieste a sú priviazané k zemi. Avšak, mnohé z nich sú schopné použita na príjemné vyhliadkové plavby. Kto má počas pobytu pri vode už kúpania po krk, môže si pozrieť okolie peknej Oravskej priehrady z paluby. 

1.                                                                                                                                        2.

     

Hlavná, uzatvorená paluba lode má kapacitu 10 osôb, na prove lode pred kormidelnou sú miesta na státie a sedenie cca pre 12 osôb. Celková nosnosť lode je 22 osôb.V prípade nepriaznivého počasia sú všetci pasažieri krytí a v horúčavách sa môžu zdržiavať na slnečnej terase. Čo umožňuje jej využiteľnosť za každého počasia. Na lodi je možnosť občerstvenia (káva, čaj).
 

Ponuka plavieb a akcii :

Loď je prevažne využívaná na vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade. Prevádzame dva bežné okruhy:

Krátky okruh - 55 minútový - k Slanickému ostrovu a späť.

Dlhý okruh - 80-90 minútový - okolo Slanického ostrova s možnosťou pristátia a späť.

Na objednávku je možné previesť aj plavbu napr. k priehradnému múru, alebo na Námestovskú stranu alebo podľa želania zákazníka.

 

Doba prevádzky :

od mája do septembra -  je závislá od počasia a na objednávkach
 

Plavebný poriadok :

MÁJ, SEPTEMBER -  podľa dohody
JÚN, JÚL, AUGUST - Pondelok až Piatok - od cca 10:00 - 19:00 (podľa počasia a záujmu + objednávky)
                                 Sobota, Nedeľa      - od cca   8:00 - 19:00 (podľa počasia a záujmu + objednávky)

 

                                            ČASY ODCHODOV LODE NIE SÚ ZÁVÄZNÉ !!!
                                                 O ODCHODOCH LODE SA TREBA INFORMOVAŤ NA TEL. ČÍSLE : 0911 336 088

Stanovené termíny je možné podľa záujmu a počasia upraviť. Pre organizované skupiny ponúkame aj plavby pred zotmením, kedy je na priehradu výnimočný pohľad a príjemný večer môže byť ukončený zábavou na lodi s výhľadom na zapadajúce slnko, alebo posedením na terasách v Slanickom prístave. Minimálny počet na plavbu je 5 osôb. V prípade obsadenia loď odpláva aj pred stanoveným termínom, aby bolo možné čím skôr vykonať pre záujemcov aj ďalšie plavby.

                           

Vstupné : 

Dospelí: 4 eur

Deti: 2 eur 

 

Kontakt :
Marek Vajduľák
INFORMÁCIE, OBJEDNÁVKY :
0911 336 088 
E-MAIL: vajdulak.marek@gmail.com

                                                                                             

 

                                                                    Prajeme Vám príjemný zážitok...

 

 

 

V skratke:

V súčasnosti je turisticky najatraktívnejšou časťou jej južná a západná časť so strediskami Slanická Osada a Prístav. Tu sú sústredené ubytovacie kapacity, bufety a zábava. Treba ale podotknúť, že život na priehrade je letnou sezónnou záležitosťou a kemp, bufety a disko podniky na priehrade sú otvorené iba v lete. To sa samozrejme netýka hotelov a zábavných podnikov v neďalekom Námestove. Vráťme sa ale k priehrade... Atraktivita tohto miesta spočíva predovšetkým v pestrej palete vodných športov. Máte tu možnosť využiť relax na vodnom bicykli, člnkovať sa, potápať, pre tých zdatnejších je možnosť skúsiť vodné lyžovanie, windsurfing, jachting... K luxusu patrí aj jazda na motorovom člne. Samozrejme, atraktívnosť tohto miesta zvyšuje aj okolitá príroda, s množstvom príležitostí na túru ale aj hubárčenie, či zber lesných plodín. Na druhej strane ale treba upozorniť, že Oravská priehrada je chladnejšia aj v lete, takže nejaké bujaré šantenie vo vode možno predpokladať u tých otužilejších...

Veľmi príjemným spestrením a vhodným tipom na hlavne rodinný výlet je plavba loďou na Slanický ostrov. Ten je pamiatkou na zatopené obce, konkrétne Slanicu. Na ostrove je dominantou kostol Povýšenia sv. kríža alebo lepšie povedané pôvodne baroková kaplnka klasicisticky upravená v roku 1843. Dnes je v kostole umiestnené múzeum plastiky a maľby a aj diela ľudových rezbárov a kamenárov. Konkrétne sú tu vystavené drevené polychrómované a kamenné plastiky z 18. až 20. storočia. Súčasťou expozície je aj lapidárium. V kostole sa konajú každoročne počas júna a júla aj koncerty vážnej hudby pod názvom – Hudobné leto. Kostol je počas sezóny otvorený denne od 9.00 do 17.00 hod.

 

Rybolov, Roháče, Spálená dolina

Oravská priehrada ponúka možnosť stanovania, ubytovania v karavanoch a ubytovania v chatkách ale aj hoteloch. Návštevníci, ktorí uprednostňujú spánok na čerstvom vzduchu, majú dve možnosti výberu - autokemping Stará hora alebo Slanická Osada. Obe lokality sa nachádzajú v peknom prírodnom prostredí na brehu Oravskej priehrady v blízkosti Námestova. Je z nich veľmi pekný výhľad na najvyšší vrch Oravských Beskýd, Babiu horu, ktorá je častým miestom turistických výletov. Tu však treba upozorniť, že v areáloch kempov sa už roky výraznejšie neinvestovalo, takže pre náročnejších návštevníkov je skôr ubytovanie na súkromných chatkách, ktorých sa v okolí prenajíma neúrekom alebo v niektorom z okolitých hotelov, či penziónov.... Pripomeňme si aspoň jeden. Vybavenosťou najlepším hotelom v okolí je hotel Altis. Prečo spomíname práve tento hotel? Výhoda je v tom, ak by ste sa aj v tomto hotelovom komplexe neubytovali, môžete využiť širokú ponuku služieb ktoré tu ponúkajú. Za poplatok máte možnosť využiť vonkajší bazén s vyhrievanou vodou, lezeckú stenu a navyše, na naše pomery raritu - klzisko s umelým ľadom, ktoré je v prevádzke celoročne. Ak ste aj ubytovaný v kempe, máte tak možnosť spestriť svoj pobyt. Navyše, súčasťou hotela je aj požičovňa horských bicyklov a motorových štvorkoliek.

Atraktivitu Oravskej priehrady dopĺňa aj okolitá nádherná príroda. V tesnej blízkosti, smerom na Zuberec sa týči hradba Západných Tatier, konkrétne Roháčov. Pripomeňme si aspoň malebnú Roháčsku dolinu, Roháčsky vodopád ale aj termálne kúpalisko a zjazdovku v Oraviciach alebo známe lyžiarske stredisko v Spálenej doline. Široké okolie je tak veľmi zaujímavé aj na pešiu turistiku a cyklotrasy. Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na rybárov. Nadšencom rybolovu hádam ani netreba pripomínať, že Oravská priehrada je jedných z našich najlepších miest na lov zubáča, kapra ale aj štuky a hlavátky...

Oravská priehrada sa nachádza na sútoku Bielej a Čiernej Oravy a svojou rozlohou 35 km štvorcových je najväčšou vodnou plochou na Slovensku. A tak, hoci je na okraji nášho územia, patrí k vyhľadávaným a obľúbeným letným strediskám.

Ako ale táto obrovská priehrada vznikla? Len pre zaujímavosť pripomeňme, že prvé plány na vybudovanie nádrže v tejto oblasti sa objavili už v 18. storočí. Priehrada však bola postavená až v roku 1954 a dnes si už Oravu bez tejto veľkej vodnej plochy len ťažko predstaviť. Len pre zaujímavosť pritom pripomeňme, že malou časťou dokonca zasahuje aj do susedného Poľska.

 

TOPlist